Menfez Sistemleri

Menfez Sistemleri Nelerdir?

Menfez Nedir?
Menfez, her hangi bir ortamda istenilen istikamete doğru içeriden dışarıya yada dışarıdan içeriye hava akışını sağlamak veya ortamın ısıtılması ve soğutulması için kullanılan portatif kanallardır.

bulutsan havalandırma

Menfezlerin farklı çeşitleri vardır açılıp kapanabilen, sabit olan , geçirgen kanallara sahip olan çeşitleri vardır . menfezler istenilen maddeler dışında başka maddelerin geçişine izin vermeyen aparatlardır.

Menfez Sistemlerine örnek vermek gerekirse hava menfezleri, istenilen havanın(soğuk-sıcak-temiz)akışının düzgün yapılabilmesi için yeterli boyutta olan fakat istenmeyen cisimlerin geçişine izin vermeyen sistemlerdir. Ayarlanabilir kanatçıklar havanın geçiş hızının ayarlanıp geçen havanın hızının arttırılıp azaltılmasına yardımcı olur.

Menfez Sistemlerinin Kullanım Alanları

Menfezlerin o kadar çok kullanım alanı vardır ki bazen hayatımızın her alanında menfez kullanımı mümkündür ihtiyaç duyulan kullanılan yere göre kullanılan menfezler malzeme olarak çelik , aliminyum , plastik, ve jelatinden üretilen farklı ebat ve malzemde bir çok çeşidi vardır.

Menfezlerin kullanım alanlarınan görede bir çok çeşidi vardır.


TEK SIRA KANATLI MENFEZ


Tek sıra kanatlı menfezler genellikle klima tesisatının çıkış kısmında bulunur bu bölgelerin çıkış basıncı düşüktür .genelde üretim malzemesi aliminyumdur.


KARE PETEK MENFEZ


Kare petek menfezler klima ve havalandırma sistemlerinin hava giriş kısımlarında bulunur malzemesi genelde aliminyumdur.çok yüksek hava basıncına maruz kalmazlar.


KAPI TRANSFER MENFEZİ


Kapı transfer menfezleri
odalar arası hava geçisini sağlamak amacıyla kullanılır . alüminyum ve plastikten üretilen modelleri mevcuttur.


LİNEER MENFEZ


Havalandırma kanallarının çıkış noktalarında kullanılır ,yönlendirilebilir kanatları mevcuttur malzemesi genelde plastiktir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN