Havalandırma Sistemleri Nedir?

Genel endüstriyel havalandırma, kirlenmiş havayı taze, temiz, kirlenmemiş hava ile karıştırarak (seyrelterek) hava kirleticilerinin yoğunluğunu azaltır. Ayrıca sıcak endüstriyel ortamlarda biriken ısı miktarını kontrol eder. Bu sistem periyodik havalandırma bakımı yapılarak uzun süre ile kullanılabilir. İşletmeye büyük fayda sağlar.

Havalandırma Sistemi Nedir?

Havalandırma sistemi, kirli iç ortam havasını temiz dış ortam havasıyla değiştirerek uzaklaştıran bir mekanik sistemdir. Bir işyerinde, havadaki kirleticilere maruz kalma seviyesini kontrol etmek için havalandırma bacaları kullanılır. Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için duman, toz ve buhar gibi kirletici maddeleri temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Havalandırma doğal yollarla (örn. bir pencere açılması) veya mekanik yollarla (örn. fanlar veya üfleyiciler) gerçekleştirilebilir.

Endüstriyel fabrika havalandırma sistemleri, belirli bir hızda belirli bir miktarda havayı dışarı çıkarmak ve içeri almak için tasarlanmıştır. Bu da istenmeyen kirleticilerin giderilmesine neden olur. Tüm havalandırma sistemleri aynı temel prensipleri takip eder. Öte yandan İstanbul havalandırma sistemleri özellikle iş türüne ve o işyerindeki kirletici madde salım hızına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bir otopark havalandırma ile sığınak havalandırma sistemleri arasında ihtiyaca yönelik farklılıklar olacaktır.

Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Endüstriyel bir havalandırma servisi iki ana parçası içerir: temiz hava besleme sistemi ve egzoz sistemi.

Genel olarak, besleme sistemi bir ısıtma, havalandırma ve klima sistemidir ve şunlardan oluşur:

  • Hava girişi,
  • Hava filtreleme ekipmanları,
  • Isıtma / soğutma ekipmanları,
  • Fan,
  • Hava dağıtım kanalları.

Egzoz sistemi şunlardan oluşur:

  • Bir hava girişi alanı,
  • Havayı bir alandan diğerine taşımak için kanallar,
  • Hava temizleme cihazları,
  • Dış havayı içeri almak ve iç mekandaki kirli havayı boşaltmak için fanlar.

Havalandırma Sistemleri Ana Özellikleri Nelerdir?

Havalandırma sistemleri bir alana veya binaya büyük miktarda temiz hava sağlar ve kirli havayı dışarı atar. Genellikle bir binanın duvarlarına veya çatısına yerleştirilen büyük egzoz fanlarını içerir. Özellikle bir iş sahasında üretilen kirleticileri tüm çalışma alanını havalandırarak kontrol eder. Basit düzeyde havalandırma kirleticileri bir dereceye kadar tüm çalışma sahası boyunca dağıtır. Bu nedenle kirleticilerden uzak kişileri bile etkileyebilir. İş alanlarına havalandırma ustası aracılığıyla kurulacak bir sistem kirli havanın solunmadan ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN