Fan nedir? Havalandırma Fanı Nedir? Fan Çeşitleri Nelerdir ?

Fan nedir? Havalandırma Fanı Nedir? Fan Çeşitleri Nelerdir ?

fan sistemleri

Fan nedir?


Fan elektrik veya rüzgar gücü ile hareket ettirilen ve fan yapraklarının dönmesi ile elde edilen hava sirkülasyonun istenilen tarafa yönlendirilmesine yarar.

Fanların gücü ve etkisi bağlı olduğu motorun gücüne kanatçıkların büyüklüğüne göre itme ve çekme gücü değişmektedir.
Fanlar ekseriyetle havalandırma sektöründe kullanılmaktadır. Bir çok Elektronik cihazlarda da cihazların zarar görmesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

fan sistemleri


Havalandırma Fanı Ne İşe Yarar?


Havalandırma fanı istemediğimiz kirli, sıcak veya soğuk havayı kapalı alan dışına atmaya yarar. Havalandırma kanalından geçen hava temiz hava ile değiştirilerek tekrar ortama çekilir.
Havalandırma Fanları genel olarak havalandırma kanalı girişinde kullanılır. Havalandırma fanı havalandırma ızgaralarının içerisinde bulunur. Otoparklar, AVM’ler, Hastaneler , depolar gibi havalandırma ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.


Havalandırma Izgarası Nedir?


Havalandırma ızgaraları, havalandırma fanları motor gücüne dayalı ve çok büyük hızlarda dönen bir mekanizma olduğu için kullanılmaktadır. Havalandırma ızgarası fanın insanlara zarar vermesini engeller . Havalandırma ızgarası insanlar ve doğal etkenlerin fana zarar vermesini de engellemektedir.


Fan Çeşitleri Nelerdir?

Fanlar kullanım alanları olarak çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Havalandırma Fanları kullanım amaçları ve kullanım yerlerine göre çok fazla çeşite sahiptirler. Bunlardan en çok kullanılan fan çeşitlerini sizler için belirledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN